Arhivele lunare: Mai 2012

Numărul 48, 10 mai 2012

Standard

Sumar

Festivalul Internaţional SIMN 2012 – Program

Carmen Cârneci: Ah Celan… SIMN 2012, Invitaţie la Spectacol

Diana Rotaru: SerpenS în SIMN 2012 – Invitaţie la Spectacol

George Balint: MAIISM în SIMN 2012 – Invitaţie la Spectacol

Irinel Anghel: E.T. Royal Court – SIMN 2012 – Invitaţie la Spectacol

Maia Ciobanu: Hortus Domini magnus est – SIMN 2012 – Invitaţie la Spectacol

Nicolae Brânduş: „Bizarmonia” în SIMN 2012 – Invitaţie la Spectacol

Sorin Lerescu: Traiect în SIMN 2012 – Invitaţie la Concert

Ulpiu Vlad: Lumini şi rezonanţe în SIMN 2012 – Invitaţie la Spectacol

Ana Maria Sireteanu: Un recital tulburător

Cristina Uruc: Music-Us! Summer Camp-Eforie 2012

George Petrovai: Cuvinte-ncuminţite VII

Janina Bădici: The New Experimental Way to Prepare the Piano

Paul Leu: Ştefan şi Mărioara, oaspeţi la Viena

Sorin Lerescu: Forumul European al Muzicii de la Istanbul, 19-22 aprilie 2012

Composer’s Voice: A Tribute to Liana Alexandra

Valentin  Petculescu: Evenimente muzicale remarcabile

Valentin Petculescu: Jurnal în zig-zag

Vasile Menzel: Sărbătoare la „Excelsior”

Veronica Anghelescu: Flori de cireş la Ateneul Român

Colţul copiilor: Liana Alexandra – The Spoiled Tomcat Waltz

Music! Concert de muzică americană la Ateneu (fragmente)

Music! Corneliu Cezar – AUM

Music! Corneliu Cezar – Taaroa

Music! George Enescu – Konzertstück for viola and piano

Music! arr. Kosku Yamada – Sakura (Flori de cireş) + Teiiti Okano – Furusato

Music! Johannes Brahms – Sonata for Viola and Piano op. 120 nr. 1 in f minor

Music! Liana Alexandra – Simfonia a IX-a – Jerusalem

Music! Mihail Vîrtosu – ImpRhodeSax

Music! Sebastian Androne, Ioana Pioaru – Sonorous Architecture

Music! Sorin Lerescu – Modalis III – Concerto for flute and flute orchestra

Music! Sorin Lerescu – Reflex Quattro for saxophones quartet

*

Imaginea numărului: Sofia Ulubeanu – Liliac

Festivalul Internaţional SIMN 2012 – Program

Standard

*

Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi 

Ediţia a 22-a

19 – 27 mai 2012, Bucureşti

 

Organizatori: Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

Co-organizatori: Asociaţia Română a Femeilor în Artă, Uniunea de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România

 

Parteneri: Muzeul Municipiului Bucureşti, Societatea Română de Radiodifuziune, Opera Naţională Bucureşti, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Clubul Ţăranului, Teatrul Naţional Bucureşti, Uniunea Artiştilor Plastici, Muzeul Naţional de Artă Contemporană, British Council Romania, Institutul Polonez, Ambasada Poloniei, Fundaţia Aurea Porta, SC Universal România, Bundesministerium für Unterricht, Kunst und Kultur, SNR-SIMC, Hotel LEV’OR

Sponsor: Citroen România, BCR Asigurări de Viaţă

Parteneri media: Radio România Cultural, Radio România Muzical, TVR Cultural, Realitatea TV, Şapte Seri, No 14 PlusMinus, Contemporania, Actualitatea Muzicala

 

Director artistic: Irinel Anghel, Mihaela Vosganian

Director executiv: Ana Achim

Coordonator organizare: Elena Apostol

Grup de lucru: Eugenia Câlţia, Maria Epuraş, Sanda Alexandrescu, Oana Feţanu

 

Program

Ziua 1

Sâmbătă, 19 mai

*

Ora 18:30

Deschiderea festivalului

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă

Lamnicu, Plamnicu, Piscopalnicu şi Salată de Fructe

Concert pentru Cor de copii şi ansamblu de percuţie

Interpretează:

grup de copii din Corul de Copii Radio

Maestru de cor: Voicu Popescu

Ansamblul Game

(Alexandru Matei, Sorin Rotaru, Dan Alexandru, Alexandru Uta)

Solişti: Bianca Manoleanu, Remus Manoleanu, Stanca Manoleanu, Roman Manoleanu

Dirijor: Daniel Jinga

În program:

Cristian Lolea – Funny Games (p.a.a.)

Thomas Beimel – Salată de fructe (p.a.r.) – versiune în limba română de Elmira Sebat

Diana Gheorghiu,- Nu vreau să cresc! (p.a.a.)

Nicolae Teodoreanu – Lamnicu, plamnicu, piscopalnicu (p.a.a.)

Laura Manolache – Cascada cuvintelor (p.a.a.)

Co-organizator: Uniunea de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România

Concert realizat în parteneriat cu Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

*

Ora 21

Căminul Artei (Str. Biserica Enei nr. 16)

Mr. & Mrs. Nobody (p.a.a.)

“Spectacol în vitrină” de Elena Apostol

cu Mannequin Duo (Irinel Anghel & Christian Alexandru Petrescu)

Conceptul vizual: Raluca Ghideanu

Eveniment realizat în parteneriat cu Uniunea Artiştilor Plastici

*

Ziua a 2-a

Duminică, 20 mai

*

Ora 17

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă

B & B

Serial Surreal

Bed & Breakfast with Barrie and Barbie (premieră)

 

Cu Barrie Webb (trombon) – Anglia şi Barbie

Video live: Virgil Oprina

Program:

Chan Hae Lee  – From the Island under the Full Moon (2001)

Michael Parkin  – Preludium from Sinfonia (1986)

Rachmaninov  – Lilacs Op21 No5 (1902) version 1

Stephen Mark Barchan  –  Burlesque for Barrie (2003)

Ben Isaacs –  Something Must Be Done (2008)

Rachmaninov  – Lilacs Op21 No5 (1902) version 2

Ty Unwin  – Second Movement from Big Wheel (1993)

Concert-spectacol susţinut de British Council Romania

Eveniment realizat în parteneriat cu Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

*

Ora 19

Aula Palatului Cantacuzino

Lansare de CD. George Balint: Un copac şi atâtea păsări!

Prezintă: Olguţa Lupu

*

Ora 19:15

OPERĂ ÎN CONCERT

MAIISM

(Moduri de Aşteptare, Imnuri, Istorioare şi Sunete Muzicale)

Operă cu structură modulară,

pe imnuri pitagorice şi povestiri de Osho

după o idee, scenariu şi muzică de George Balint

Interpretează: Ansamblul orchestral Profil Sinfonietta

Director artistic: Dan Dediu

Dirijor: Gabriel Bebeşelea

Solişti: Ligia Dună (soprană), Antonela Bârnat (mezzo-soprană), Christian Alexandru Petrescu (tenor), Marius Boloş (bas)

Actori: Armine Vosganian, Lucian Rus, Marian Olteanu

Pregatirea muzicală: George Balint

*

Ora 21

Clubul Ţăranului

“Supercalifragilisticexpialidocius” în ambient ArtDetox

 

Requiem pentru convenţii pierdute (p.a.a.)

Creaţie muzicală colectivă cu prezentare dada (Victor Colţea, Sebastian Androne, Darie Nemeş-Bota)

Interpretează: Ansamblul SonoMania

Ana Chifu (flaut), Mihai Bădiţă (clarinet), Raluca Stratulat (vioară), Bogdan Popa (violoncel)

*

Dreamland

Multimedia Show de Mihai Cucu
video screenings/sound collage/ dance

Ada Mihai- soprană
Alina Iorgulescu, Luiza Comșa, Emil Rengle – dans

Ionela Chirilă- text
Marian Iacoban- soundesign

Eveniment realizat în parteneriat cu Clubul Ţăranului

*

Ziua a 3-a

Luni, 21 mai

*

Ora 17

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – foyerul Sălii George Enescu

Lansare de carte

„În lumea muzicii contemporane” de Sorin Lerescu

*

Ora 17:30

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti –  Sala “George Enescu”

Concert în decor de Crăciun

Ansamblul Traiect

Sorin Lerescu – conducerea muzicală

Geanina Săveanu-Meragiu – vioară, Georgeta Radu – percuţie, Viorica Nagy – violoncel

Alexandru Hanganu – flaut, Răzvan Gachi – clarinet

Andrei Podlacha – pian, Tiberiu Cenuşer – trombone

Îşi dă concursul: Cornelia Petroiu – violă

 

Program:

Liviu Marinescu – Harmonic Fields pentru ansamblu cameral (p.a.r.)

Tiberiu Olah – Invocaţii pentru 5 executanţi

Fred Popovici – „…f(r)a(c)talité du son” pentru ansamblu şi sunete electronice II (p.a.r.)

Iulia Cibişescu-Duran – ”Chaos riders. The spring labirynth“ pentru ansamblu (p.a.a.)

Vladimir Scolnic – ”Unseen codes“ pentru flaut, clarinet, trombon, percutie, vioară, violoncel şi pian (p.a.a.)

Concert realizat în parteneriat cu Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

*

Ora 20

Palatul Voievodal Curtea Veche. Sala Tronului

E.T. Royal-Court  (Old story from the future) – premieră

RenaiScience Fiction Electro-Opera de Irinel Anghel şi Sorin Romanescu

  1. Automatic Transmission Ouverture
  2. Messages from the Hollow You
  3. Galactic “LoveSong” Aria and Recitative
  4. Time acceleration
  5. Zomburlesque
  6. Semi-meaningful Interlude
  7. Sarabande & Passage on Star Steps
  8. Meeting Venus
  9. Quantum Gigue
  10. Underwater Celestial Sphere
  11. Activation

Interpretează:

Irinel Anghel – voce, electronics

Sorin Romanescu – computer, electronics

Grupul Coral ArtDetox (47MC SkyBell Ducess, 83 AC StarStone Princess, Marquise 65DRDR, Lady H29, Baronesse Random 821, 56MD Funny Duke, 247 LeftorRight Prince, Incomplete Lord 515)

Grupul de performeri ArtDetox  (paharnici, vistiernici, strajeri, sfetnici, Ambasadorul ET)

Scenografie şi costume: Raluca Ghideanu

Regizor muzical: Marius Mitrofan

Sonorizare realizată de: MEZZO

Spectatorii sunt rugaţi să aibă la ei broşura festivalului, pentru obţinerea vizei la ambasada extraterestră de la intrarea în complexul Palatului Voievodal Curtea Veche

Eveniment realizat în parteneriat cu Muzeul Municipiului Bucureşti

 *

Ziua a 4-a

Marţi, 22 mai

*

Ora 17

Aula Palatului Cantacuzino

Ah Celan !

Muzică pentru puţine voci şi instrumente

Interpretează: Ansamblul DevoţioModerna

Veronica Anuşca (soprană), Ştefan Schuller (bas-bariton), Ana Chifu, Zacharias Tarpagkos (flaute) – Cristian Mancaş, Constantin Urziceanu (clarinet), Dan Cavassi (violoncel), Mihai Măniceanu (pian)

Recită actriţa Adina Popescu.

Conducerea muzicală: Carmen Cârneci

Program:

Wolfgang Rihm – Patru Poeme din ATEMWENDE de Paul Celan pentru voce şi pian: In den Flüssen – Die Zahlen – Stehen – Fadensonnen (p.a.r.)

Adrian Enescu – Lumină-impuls /muzică pentru CELAN pentru 2 clarinetişti (p.a.a.)

Aribert Reimann – Cinci lieduri pe versuri de Paul Celan pentru voce şi pian (p.a.r.)

Carmen Maria Cârneci  – Die Niemandsrose… – 3 Lieduri pe versuri de Paul Celan pentru bas-bariton, flaut, clarinet,  violoncel : Das Wort vom zur-Tiefe-gehn  –  Psalm (Die Niemandsrose) – Bei Tag (p.a.a.)                                                                                                Mihai Măniceanu – Viii pentru pian

Gabriel Iranyi – Două Lieduri pe versuri de Paul Celan pentru soprană, violoncel şi pian : Zu beiden Hände – Weiss und Leicht (p.a.r.)

Violeta Dinescu – Reflecţii după tabloul lui Hans Werner Berretz „Todesfuge de Paul Celan” – Cvartet pentru două flaute şi două clarinete (p.a.a.)

Ora 19

*

Opera Naţională Bucureşti. Sala Studio (SEOB)

Kaoss Birds in Nowhere’sville

Singing with birds

Interpretează: canari chopper si roller

si

Free Sound Group

Irinel Anghel – voce

Sebastian Burneci – trompetă

Sorin Romanescu – computer, kaoss oscillators

Conceptul vizual: Raluca Ghideanu

Eveniment realizat în parteneriat cu Opera Naţională Bucureşti

*

Ora 21

Clubul Ţăranului

“Supercalifragilisticexpialidocious” în ambient ArtDetox. Seară în alb-negru

Expoziţie de fotografie Sabina Ulubeanu

Concert alb negru

În program:

Sabina Ulubeanu – Composer’s Spleen

Cristian Bence-Muk – Meditaţiile unui fagot singuratic

Şerban Marcu – Cinci studii pentru clarinet solo

Sabina Ulubeanu – Vers le Ciel

Ciprian Pop – Klarinetix

Răzvan Metea – Schizo Folk

Interpretează: Ana Chifu (flaut), Bogdan Popa (violoncel), Laurenţiu Darie (fagot), Răzvan Poptean (clarinet)

*

Ziua a 5-a

Miercuri, 23 mai

*

Ora 19

Sala Radio

Concertul Orchestrei Naţionale Radio şi al Corului Academic Radio

Dirijor: Tiberiu Soare

Maestru de cor: Dan Mihai Goia

Solist: Daniel Kientzy (Franţa)

Program:

Sorin Lerescu – Simfonia V (“a viselor”) (p.a.a.)

Cornel Ţăranu – Diferencias pentru saxofon bariton şi orchestră (p.a.a.)

*

Adrian Iorgulescu – Simfonia a 3-a

Concert realizat în parteneriat cu Orchestrele şi Corurile Radio

*

Ora 21

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă

LUX IN TENEBRIS

spectacol multimedia

Scenariul şi regia: Cesarina Udrescu

Muzica, programarea şi controlul interacţiunilor audio-vizuale: Cătălin Creţu

Interpretează:

Rodica Vică – soprană

Mircea Cristea – voce

Alexandru Manasi – vioară

Cristian Preotu – vioară

Iulian Popovici – violă

Bogdan Postolache – violoncel

și copiii: Simona Bucur și Gheorghe-Emanuel Udrescu

Cu participarea extraordinară a actriței Maria Ploae

Pregătirea muzicală – Gabriel Bebeşelea

Maestru de sunet – Roberto Cociaș

Scenografia – Soap Art Kollectiv (păpuşi), Codruţa Cernea (pictură)

Costume – Luminiţa Mihai

Lumini – Dan Bujor

Texte de: Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan, Sfântul Apostol Pavel, Irineu  al Lyonului, Hipolit, Vladimir Soloviov, Florentin Sorescu,  Cristian Bădiliță

O producție a Centrului de Muzică electroacustică și Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

*

Ziua a 6-a

Joi, 24 mai

*

Ora 15

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala Dinu Lipatti

Conferinţa compozitorului polonez Boguslaw Schaeffer

“Boguslaw Schaeffer – între tradiţie şi avangardă”

Eveniment susţinut în cadrul programului MIDAS cu sprijinul Institutului Polonez şi al Fundaţiei Aurea Porta

*

Ora 17

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala “George Enescu”

Concertul Ansamblului Archaeus

Anca Vartolomei – violoncel

Rodica Dănceanu – pian

Dorin Gliga – oboi

Ion Nedelciu – clarinet

Şerban Novac – fagot

Alexandru Matei – percuţie

Marius Lăcraru – vioară

Conducerea muzicală: Liviu Dănceanu

Program:

Carmen Verdu – Citra II

Horia Şurianu – Reverie byzantine en canon

Liviu Dănceanu – La musique du rire et de l’oubli

Dana Probst – Hanging vaults (p.a.a.)

Javier Darias – Ucanca

Eugen Wendel – Vissara sera

Felicia Donceanu – Şotron (p.a.a.)

*

Ora 19

Ateneul Român

Concertul Filarmonicii “George Enescu”

Dirijor: Horia Andreescu

Solistă: Gunilla  Sussmann

Program:

Serghei Rahmaninov – Rapsodia pe o temă de Paganini

Alexei Rîbnikov – Simfonia a 6-a – p.a.r.

*

Ora 20:30

Aula Palatului Cantacuzino

HORTUS  DOMINI  MAGNUS  EST (p.a.a.)

Spectacol multimedia de Maia Ciobanu

Interpretează: Ana Chifu – flaut, Emil Vișenescu – clarinet, Barrie Webb – trombon, Alexandra Potîngă – violoncel, Alexandru Anastasiu – percuție, Bogdan Nechifor – actor

*

Ziua a 7-a

Vineri, 25 mai

*

Ora 17

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă

Portret Boguslaw Schaeffer (Polonia)

Întâlnire cu Invitatul Festivalului. Prezentarea filmului Solo de Maciej Pisarek

Participă: Boguslaw Schaeffer, Marek Frackowiak, Krystyna Gierlowska

În parteneriat cu Aurea Porta Foundation, Institutul Polonez şi Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

*

Ora 19

Sala Radio

Concertul Orchestrei de Cameră Radio

Dirijor: Valentin Doni.

Solişti: Eduardo Terol (Spania), Şerban Novac, Christian Alexandru Petrescu, Mario Caroli (Franţa), Hans Christian Andersen

Program:

Liviu Dănceanu – Exercises de Style – concert pentru clarinet, fagot, recitator şi orchestră de cameră (p.a.a.)

Doina Rotaru – L’Ange avec une seule aile (Concert nr. 5 pentru flaut şi orchestră)

*

Ivana Stefanovic   – The poet in a glass box pentru voce şi orchestră de cameră (p.a.r.)

Octavian Nemescu – ErAImII or EAE ou EA pour 1 heure apres midi (p.a.a.)

Concert realizat în parteneriat cu Orchestrele şi Corurile Radio

*

Ora 21

Clubul Ţăranului

“Supercalifragilisticexpialidocius” în ambient ArtDetox

îN Infinitul Agendelor Noastre de Telefon

cu grupul Avânt’n Gard

Maria Balabaş – voce

Mihai Balabaş – vioară, electronics

Călin Torsan – instrumente de suflat

Gabriel Bălaşa – percuţie

*

Ziua a 8-a

Sâmbătă, 26 mai

*

Ora 17

Sala Radio

Orchestra Simfonică Bucureşti

Dirijor: Florin Totan

Solişti: Cătălin Opriţoiu, Geanina Săveanu-Meragiu

În program:

Hu Xiao-Ou   –  Soul II
Viorel Munteanu  –  Concert pt flaut şi orchestră
Mihaela Vosganian – Ciaccona cu canon pentru vioară şi orchestră
Pieralberto Cattaneo –  Eine Kleine Ragmusik

*

Ora 19

Opera Naţională Bucureşti . Sala Studio (SEOB)

Momâi şi Mumii (p.a.a.)

Cata-strofe după Caragiale de Dan Dediu

în viziunea lui Ştefan Neagrău

şi Fukuyama

Interpretează:

Ladislau Csendes – vioară

Diana Moş – vioară

Marian Movileanu – violă

Mircea Marian – violoncel

Cristian Soleanu – saxofon

Fernando Mihalache – acordeon

Vlad Popescu – baterie

Daniel Muresan – tubă

Dan Dediu – pian / pianină

Tipătescu                                 Ştefan Popov

Caţavencu                               Andrei Lazăr                                                                                      Trahanache                              Valentin Racoveanu

Zoe Trahanache                        Ruxandra Urdareanu

Farfuridi                                  Vasile Chişiu

Brânzovenescu                         Şerban Vasile

Agamiţă Dandanache               Răzvan Georgescu

Dăscălimea, lumea                  COR

Regizor                                    Ştefan Neagrău

Dirijor de cor                             Daniel Jinga

Spectacol realizat în parteneriat cu Opera Naţională Bucureşti

*

Ora 20:45

Teatrul Naţional Bucureşti. Sala Amfiteatru

SerpenS (premieră)

Spectacol al grupului Seducânt

Muzica: Diana Rotaru

Coregrafia: Lucian Martin

Video: Mihai Cucu

Costume: Raluca Stroie

Interpretează:

Irina Ungureanu – voce

Ana Chifu –  flaut

Maria Chifu – fagot

Zacharias Tarpagkos – flaut

Sorin Rotaru – percuţie

Lucian Martin – dansator

Eveniment realizat în parteneriat cu Teatrul Naţional Bucureşti în cadrul programului TNB PARATEATRAL

*

Ziua a 9-a

Duminică 27 mai

*

Ora 17

Aula Palatului Cantacuzino

Lumini şi Rezonanţe

Muzica: Ulpiu Vlad

Versuri: Marin Sorescu şi Ion Bogdan Ştefănescu

Interpretează:

Ion Ivan Roncea – harpă

Ion Bogdan Ştefănescu – flaut

Roman Vlad – pian

Recită: Ion Bogdan Ştefănescu şi Roman Vlad

Din sunetele privirii  III pentru flaut şi bandă

Moment poetic

Gri şi rezonanţe II pentru harpă, pian şi bandă

Moment poetic

Rezonanţe-n viitor XI-B pentru pian şi bandă

Moment poetic

Lumină pentru viitor II pentru flaut şi harpă

 *

Închiderea Festivalului

Ora 19

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă

Nicolae Brânduş – Bizarmonia (film)

*

Ora 20

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă

De Sublimi Finis  (p.a.a.)

Décor audio-video cu / pentru o iluzie de femeie

de Corneliu Dan Georgescu

partea I-a : Intrada – Preludii marine

partea a II-a : Simfonia

Marea de argint 

Rătăcire

Eterna Venus

Ascensiune în piatră și ghiață

Cădere lichida

Verticale gotice

Sclipiri multicolore

Cerul înstelat și legea morală  

Interpretează Grupul 1+1=3

Eveniment realizat în parteneriat cu Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

Ah Celan… SIMN 2012, Invitaţie la Spectacol

Standard

Ansamblul devotio Moderna propune în a patra zi a “Săptămânii Internaționale a Muzicii Noi”- marti, 22.05.2012, Aula Palatului Cantacuzino, orele 17 (mai precis-suprarealist: 17.06) un parcurs poetic-muzical intitulat Ah, Celan…

Interpreţii: Veronica Anușca (soprană) – Ștefan Schuller (bas-bariton) – Ana Chifu, Zacharias  Tarpagkos (flaute) – Cristian Mancaș, Constantin Urziceanu (clarinete) – Dan Cavassi (violoncel) – Mihai Măniceanu (pian).                                    

Recită actriţa Adina Popescu.  Conducerea muzicală: Carmen Cârneci

 

Ah, Celan… își are startul într-un proiect-Celan conceput de compozitorul Gabriel Iranyi pentru un concert ce ar (fi) urma(t) sa aibă loc în noiembrie la ICR Berlin. Mult înainte de a afla că proiectul berlinez a fost pus (până când?) în stand by (Ah,…), mi s-a părut potrivit să-l adaptez, să-l dezvolt și să-l propun Săptămânii Internaționale a Muzicii Noi care – o coincidență? – s-a stabilit în acest an în matca Suprarealismului…

În avanpremieră pentru revista online no14plusminus câteva note însoțitoare la lucrările din program, note ce vor fi dezvoltate și completate în programul de sală (aflat în lucru…). Deocamdată anunțăm fără alte prefațări cele două prime audiții absolute ale acestui program:Lumină-impuls /muzică pentru CELAN pentru 2 clarinetiști (2010) de Adrian Enescu și Die Niemandsrose… 3 Lieduri pe versuri de Paul Celan de Carmen Maria Cârneci – pentru bas-bariton, flaut, clarinet, violoncel: Das Wort vom zur-Tiefe-gehn  –  Psalm (Die Niemandsrose) – Bei Tag (2012).Acestora li se adaugă două cicluri de lieduri de compozitori germani (Rihm, Reimann), două creații de compozitori români din diaspora (Iranyi, Dinescu) – toate acestea prezentate în primă audiție românească – și o lucrare aparținând unui deja afirmat compozitor din generația tânără, prezent în proiect și ca pianist (Măniceanu), òpusuri despre care rezumăm aici și acum, spre activarea curiozității cititorului, unele date de context componistic.

– Fascinat de creația sa și influențat de stilul și filosofia poetului, Wolfgang Rihm a compus la 21 de ani cele Patru Poeme din ATEMWENDE de Paul Celan pentru voce și pian : In den Flüssen – Die Zahlen – Stehen – Fadensonnen (1973). Ele mărturisesc interesul lui Rihm pentru idei precum pentru alienarea pozitivă și negativă, cât și obsesia față de imperativul libertății creatorului,  semnalând căutarea sa, prin muzică, a unei paralele la acel ceva ce  rămâne mereu nespus prin vorbele poetului, „un cântec care se vrea cântat dincolo de omenesc“.

– Tot un òpus timpuriu sunt și cele Cinci lieduri pe versuri de Paul Celan pentru voce și pian de Aribert Reimann(compuse în 1960). Poate și datorită relativei accesibilități a partidei pianului – față de alte cicluri de lieduri din creația lui Reimann – ele au fost preluate în ultimele decenii în repertoriul internațional de concert și concurs de lied. Cântate și de (mezzo)soprane, liedurile pe versurile lui Celan au fost inițial gândite pentru vocea lui Dietrich Fischer-Dieskau, celebrul bariton al cărui pianist acompaniator a fost pentru o lungă serie de recitaluri și înregistrări însuși compozitorul Aribert Reimann.

– În Două lieduri pe versuri de Paul Celan pentru soprană, violoncel și pian (compuse în 2005)Gabriel Iranyi își mărturisește afinitatea față de nuanțele particulare ale poeziei de dragoste a lui Paul Celan – unirea dintre pământesc și sentimentul cosmic (Zu beiden Händen), expresia insinuant erotică a unor sentimente răvășitoare (Weiss und Leicht) puse în versuri dedicate scriitoarei Ingeborg Bachmann. Compozitorul realizează aici un contrapunct la textul poetic, la fel de subtil nuanțat, diferențiind pentru aceasta grade de densitate sonoră și timbruri.

– Pentru Ah, Celan…Violeta Dinescu a compus o variantă a cvartetului Reflecţii după tabloul lui Hans Werner Berretz „Todesfuge de Paul Celan”… (1993) inspirat de creația plasticianului german Hans Werner Berretz, la rândul său inspirat de unul dintre cele mai cunoscute poeme ale lui Celan. Dacă este vorba doar de o reașezare a scriiturii de cvartet de coarde pe posibilitățile tehnice și timbrale ale unui cvartet de suflători, și acesta atipic (2 flaute, 2 clarinete), sau compozitoarea nu a rezistat tentației unei re-compuneri a acelor Reflecţii…la aproape două decenii de la momentul primei creații?…

– Lucrarea pentru pian Viii (2004) este o construcție virtuoz-energetică, afirmativă încă din titlul ce poate fi interpretat aici și ca o opoziție subliniată – și prin cei 3 de i ai formei accentuate – pe care o aduce compozitorul Mihai Măniceanu în contextul acestui scenariu controlat de obsesia morbidității din profunzimea celor mai multe versuri ale poetului cântat-recitat.                                                                            

Carmen Cârneci

SerpenS în SIMN 2012 – Invitaţie la Spectacol

Standard

SIMN 2012 – Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi

SerpenS

un spectacol multimedia al grupului SeduCânt

Teatrul Naţional din Bucureşti, Sala Amfiteatru, 26 mai, ora 20:45

SeduCânt s-a născut în urma unui concert susţinut în cadrul U.N.M.B.  în mai, 2010. Realizatorii concertului – interpretele Ana Chifu şi Maria Chifu, compozitoarea Diana Rotaru, coregrafa Georgiana Bobocel-Iacob (România) şi artistul video Mihai Cucu (Irlanda), şi-au propus să formeze un nucleu, un grup experimental al cărui ţintă să fie schimbarea percepţiei asupra artelor contemporane, poate mai ales a muzicii noi, prin realizarea a scurte proiecte sincretice, spectacole multimedia centrate pe reinterpretarea miturilor într-un limbaj actual. SeduCânt propune un tip de interpret modern, o schimbare de paradigmă deja adoptată de diverse ansambluri de aici şi de peste hotare. Este vorba despre un interpret polivalent, un artist care se foloseşte de întreg arsenalul său expresiv – instrument, corp, voce, mimică.

SeduCânt a devenit între timp un grup mobil, viu, care îsi propune sa implice şi alţi artişti, din toate domeniile. Un prim colaborator a fost fagotisul Theodor Valentin Iliescu, pentru spectacolul Icarynth (2011). Pentru spectacolul din cadrul SIMN 2012, SeduCânt i-a cooptat pe soprana Irina Ungureanu (Elveţia), pe flautistul Zacharias Tarpagkos (Grecia),  pe percuţionistul Sorin Rotaru (Romania) şi pe coregraful Lucian Martin (Olanda).

Spectacolul multimedia SerpenS propune o reinterpretare a şarpelui ca simbol universal într-un spaţiu în care seducţia  naşte frica iar frica seduce, printr-un proces întors în el însuşi.

  1. Introitus
  2. Invocaţie
  3. Naşterea Şarpelui
  4. Eva de lumină
  5. Alterarea Evei
  6. Finalis

Performeri:

Irina Ungureanu, voce

Ana Chifu, flaut, dans

Maria Chifu, fagot, dans

Zacharias Tarpagkos, flaut

Sorin Rotaru, percuţie

Lucian Martin, dans

Muzica: Diana Rotaru

Video proiecţii, lumini: Mihai Cucu

Coregrafie, mişcare scenică: Lucian Martin

Mulţumiri speciale: Ionela Chirilă, text; Fernando Mihalache, acordeon

Contact:

seducant@gmail.com

Website:

http://seducant.webs.com

 Diana Rotaru

Hortus Domini magnus est – SIMN 2012 – Invitaţie la spectacol

Standard

Hortus Domini magnus est – o piesă mai „altfel” decât cele pe care le-am imaginat până acum. 5 instrumentişti şi un actor modelează un spaţiu al sunetelor, poeziei şi imaginilor în care poţi să fii fericit sau nefericit, să râzi, să protestezi, să observi falsul, ridicolul, impostura, să fii solidar cu visătorii.

Hortus Domini magnus est  se implică în veşnica noastră actualitate – cea în care demagogia, lăcomia, prostia sunt de prea multe ori mai vii decât sinceritatea, curajul, fantezia şi simţul umorului.

De aceea, ceea ce veţi auzi şi veţi vedea este doar o variantă a unui spectacol în care personajele şi întâmplarile se schimbă mereu, deturnându-ne atenţia în efortul de a descoperi logica unei societăţi care preferă suprarealismul.

Maia CIOBANU