SIMN 2014 se apropie! Programul complet

Standard

Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi

Ediţia a 24-a

Bucureşti, 24-30 Mai 2014

Director Fondator

Acad. Ştefan Niculescu

Director Artistic

Dan Buciu

Director Executiv

Adrian Buciu

Manager General de Proiect

Cristina Uruc

Organizator

Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România

Co-organizatori

Ministerul Culturii

Primăria Sectorului 1 Bucureşti

Co-producător

Societatea Română de Radiodifuziune

Parteneri principali

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

Orchestrele şi Corurile Radio România

Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română”

Institutul Polonez Bucureşti

Forumul Cultural Austriac

Parteneri

Centrul de Muzică electroacustică și Multimedia

Hotel Lev Or

For

Filarmonica de Stat Arad

Filarmonica „Mihail Jora” din Bacău

Filarmonica „George Enescu” Bucureşti

Filarmonica de Stat Transilvania din Cluj

Filarmonica de Stat „Moldova” din Iaşi

Filarmonica de Stat Târgu Mureş

Filarmonica Banatul din Timişoara

Colegiului Naţional de Artă “Ion Vidu” din Timişoara

Universitatea de Vest din Timişoara – Facultatea de Muzică

 

Parteneri media

Radio România Muzical

Radio România Cultural

No. 14 plus minus – Contemporary Music Journal

Caiet program

Alice Tacu, Cristina Uruc – redactare caiet program

Graphic design şi machetare

Daniel Uruc

Grup de lucru

Ana Achim – director general UCMR-ADA

 

Oana Feţanu, Maria Epuraş, Elena Apostol, Eugenia Câlţia

Veronica Anghelescu

Tipografia

Kreative Plus SRL

 

PROGRAM

 

SÂMBĂTĂ, 24.05.2014

Ora 11.00    

Sala “George Enescu”a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Orchestra Universitaria a Universității Naționale de Muzică din București

Dirijor: Jin Wang

Solist: Octavian Moldovean – flaut

Program:

Sebastian Androne-Erebos

Doina Rotaru-Concertul 1 pentru flaut,13 instrumente de coarde și percuție

Jin Wang – Concerto for the Young Orchestra, pentru orchestra

  1. Theme and Variation
  2. Song Without Words
  3. Techno and Fugue

Dumitru Capoianu – Variațiuni cinematografice

 

Ora 17.00    

Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Ciclul “Invitați de marcă”

Lilianna Załesinska (POLONIA) – mezzosoprană

Mihai Murariu- pian

Program:

Paweł Szymański – Drei Lieder nach Trakl

Pascal Bentoiu – Două cântece din ciclul Cinci cântece pe versuri de Nina Cassian,op. 11

  1. Poetul și marea
  2. Obârșii

Andrzej Panufnik – Two vocalises from Hommage a Chopin

George Balint – DE HEBDOMADIBUS, pentru mezzosoprană și pian

Alicja Gronau – Zwei selbstverfasste Lieder, pentru mezzosoprană și pian

  1. Das Bedauern
  2. Das Schmerz

Concert realizat cu sprijinul Institutului Polonez București

 

Ora 20.00

Sala “George Enescu”a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Invitați de marcă”

Ansamblul AdHOC

Dirijor: Matei Pop

Director Artistic: Adrian Pop

Boroka Pöllnitz – Flaut, Adrian Cioban  – Oboi, Răzvan Poptean – Clarinet, Victor Tobac – Cl. Bas, Rafael ButaruVioară,Diana Man – Vioară, Ovidiu Costea – Violă, Vlad Rațiu – Violoncel, Raul Lenart – Contrabas, Eva Butean – Pian, Ioan Dărăban –Percuţie

Cu participarea cvartetului de coarde “Opera Quartet”

Program:

Corneliu Dan Georgescu:  Sub signum harmoniae (12 min.)

Valentin Timaru:  Sonata pentru oboi solo(7 min.)

Daniel Matej:  NICE (8 min.)

Vasile Herman:  Grafica musicale per pinoforte (4 min.)

Adrian Pop:  Polifonii (First „Orient Express” Official Arrival at Victoria Station, London) (12 min.)

György Kurtág:  Six moments musicaux op. 44 (15 min.)

(Opera Quartet)

  1. Invocation (un fragment)
  2. Footfalls
  3. Capriccio
  4. in memoriam György Sebök
  5. Rappel des oiseaux (Étude pour les Harmoniques) à Tabea Zimmermann
  6. Les Adieux (in Janaceks Manier)

György Selmeczi:  Septuor (12 min.)

  1. Liaisons dangereuses
  2.  Les Adieux
  3. Rondeau bulesque

 

DUMINICĂ, 25.05

Ora 11.00

Colegiul Național de Muzică “George Enescu”

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Masterclass de muzică nouă susținut de:

Andreea Butnaru – pian

Florin Mitrea – violoncel

Program:

Felicia Donceanu – O frunză de arțar, pentru vioară și pian

Robert Muczynski – Duo, pentru flaute

George Balint  – Ra-ta-ta, pentru trompetă și pian

Sorin Lerescu –Solitude, pentru vioară și pian

Howard Cowell – Trio, pentru pian, vioară și violoncel

Gofredo Petrssi – Dialogo angelico, pentru două flaute

Paul Urmuzescu – Eseu musical (A), pentru flaut, oboi și fagot

Arno Babageanian –Trio, pentru pian, vioară și violoncel

Nino Rota –Trio, pentru pian, clarinet și violoncel

 

Programul muzical va fi susținut de elevi ai Colegiului Național de Muzică George Enescu și studenți ai Universității Naționale de Muzică din București alături de Andreea Butnaru și Florin Mitrea.

 

Ora17.00

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Mari interpreți români de muzică nouă”

Ionuț Ștefănescu – flaut

Toru Takemitsu-Itinerant

Luciano Berio – Sequenza

Giacinto Scelsi-Quays

Philip Glass-Arabesque in memoriam

Alexandru Matei – percuție

Szegho Peter-Piesă de concert

Ștefan Niculescu–Solo, pentru vibrafon și marimba

Dan Voiculescu – Flori, pentru două toace

Xenakis-Rebonds

Emil Vișenescu – clarinet

Sorin Lerescu – Divertisment

Eugen Wendel-Claribior

J.Vilblerger-Diario

Mihai Murariu–Vyshtma, trio pentru flaut, clarinet și percuție

 

Ora 19.00    

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Formații camerale prestigioase”

Ansamblul Profil

Dirijor: Tiberiu Soare

Director artistic: Dan Dediu

Ștefan Diaconu – flaut, Cosmin Sperneac – oboi, Emil Vișenescu – clarinet, Laurențiu Darie – fagot, Mihai Toth – trompetă, Sorin Lupașcu – corn, Florin Pane – trombon, Sorin Rotaru – percuție, Adriana Maier – pian, Diana Moș, Oana Vișenescu – vioară, Marian Movileanu – violă, Eugen Bogdan Popa – violoncel, Dinu Petrache – contrabas

Program:

Carmen Cârneci – OMENS. Thesaurós, pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian și percuție (10’)

Marc Mellits (SUA) – Platter of Discontent, pentru flaut, clarinet, vioară, cello, marimba și pian (15’)

Mihaela Vosganian –Symmetries, pentru ansamblu și sunete procesate (10’)

Thomas Beimel (GERMANIA) – Bagatellen, pentru flaut, clarinet, fagot, trompetă, trombon, percuție, 2 viori, violă și violoncel (10’)

  1. zeichen
  2. sprechen
  3. von zeit zu zeit

Ștefan Niculescu – Undecimum, pentru ansamblu (15’)

 

 

LUNI, 26.05

Ora 17.00    

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Mari interpreți de muzica nouă”

Mihai Măniceanu – pian

Andrei Tănăsescu – pian

Program:

Radu Paladi – Rondo a Capriccio – cca. 6’ (M. Măniceanu)

Octavian Nemescu – Centrifuga – cca. 10’ (A. Tănăsescu)

Mihai Măniceanu – Preludio e Toccata (Letters and Numbers) – cca. 5’ (M. Măniceanu)

György Ligeti – Monument for Two Pianos  – cca. 5’ (A. Tănăsescu, M. Măniceanu)

Aurel Stroe – Sonata a III-a, “en palimpseste” – cca. 15’ (M. Măniceanu)

Nicolae Brânduș – Sonata pentru două piane – cca. 10’ (M. Măniceanu, A. Tănăsescu)

Andrei Tănăsescu – Evantai – cca. 12’ (A. Tănăsescu, M. Măniceanu)

 

Ora 19.00    

Studioul de Operă și Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Formatii camerale prestigioase”

Atelierul de muzică contemporană „ARCHAEUS”

Dirijor: Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei – violoncel, Rodica Dănceanu – keyboards, Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Serban Novac – fagot, Sorin Rotaru – percuţie, Marius Lacraru – vioară

Solişti:

Simona Jidveanu – soprană – (Ea)

Lucian Corchiş – tenor – (El)

Regizor: Daniel Prallea – Blaga

Program:

Unu Plus Minus Unu, op.148-152 (operă de cameră în şapte tablouri pentru soprană, tenor şi ansamblu cameral)

  1. SINRONDOFONIA, op.148 – (Uvertura)
  2. SUICIACCONATA, op.149 – (Dimineaţa)
  3. TOCCHABANERATA, op.150 – (Femeia de gheaţă)
  4. CANTASONATA, op.151 – (Amiaza)
  5. PEŞFUGAREV, op.152 – (Celălalt mal)
  6. VARICERCAZIONI, op.153 – (Seara)
  7. FINOCTURNAL, op.154 – (Noaptea)

 

Ora 21.30    

Studioul de Operă și Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Concerte experimentale”

“ODD CONNECTIONS”

Producător: Centrul de Muzica electroacustica si Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

Program:

Maia Ciobanu – NN

Adrian Borza – Piesă pentru doi soliști pentru pian si mediu electronic

(muzica interactiva – control audio, video interactiv – control gestual)

Silvia Sbarciu – pian

Adrian Borza – computer, controllers

 

Cătălin Crețu- Odd interactions, pentru senzori. pian, percuție, live electronics și live video

Ansamblul opus.art:

Cătălin Cretu – pian, senzori, live electronics, live video

Dan Alexandru – percuție, live electronics

Constantin Basica – Piesăpentru doua piane dislocate geografic, live electronics și live video

Constatin Basica – pian, live electronics

Simona Fitcal – live video

 

Inginer de sunet: Andrei Ion

Light design: Dan Bujor

 

 

MARȚI, 27.05

Ora 17.00    

Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Ciclul “Formații camerale prestigioase”

Cvartetul de coarde DELIAN (GERMANIA)

Program:

Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr.5… Ferne-Nähe, Verzweigungen, Splitter…(p.a.a.)

W.Berger-Cvartetul de coarde op.24 nr.6

H.P.Turk – Meditații KV 241

Helmut Zapf –NN

 

Ora 19.30    

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Orchestra SimfonicăConcerto a Universității Naționale de Muzică din București

Dirijor: Bogdan Vodă

Program:

Liviu Glodeanu – Studii pentru orchestră

Christian W. Berger – Fragmente dintr-un mozaic op. 16 (p.a.r.)

Myriam Marbe – SerenataEine kleine Sonnenmusik

Bogdan Vodă – Ses voies incompréhensibles (p.a.a.)

Tiberiu Olah  – Suita simfonică „Mihai Viteazul

 

MIERCURI, 28.05.2014

Ora 17.00    

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Partea I

Gary Barnett (SUA) – pian

Program:

Liviu Marinescu-Shadows

Violeta Dinescu-Schlachtfeld von Marathon [selections]

Martin Jaroszewicz-Laberinto

Mario Davidovsky (USA,Pulitzer Prize in 1971)-Synchronisms No. 6

Partea aIIa  

Claudia Codreanu – mezzosoprană

La pian: Diana Vodă Nuțeanu

Program:

Adina Sibianu –NN

Csiky Boldiszar – NN

Liana Alexandra – NN

Nicolae Teodoreanu – NN

Remus Georgescu – NN

 

Ora 19.00    

Sala “Mihail Jora“ a Societății Române de Radiodifuziune

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

Orchestra de Cameră Radio

Dirijor: Gheorghe Costin

Soliști:

Bianca Manoleanu – soprană

Ladislau Csendes – vioară

Program:

Cornel Țăranu – Yang & Yin

Dan Dediu – Nuferi (p.a.r)

Ulpiu Vlad – Flori de câmp, pentru cvartet și orchestră de coarde (p.a.r)

Soliști: cvartetul de coarde “Ravvivando”

Olga Berar – vioara I-a

Ciprian Oraveţ – vioara a II-a

Adrian Vasile – viola

Mircea Marian – violoncel

 

JOI 29.05.2013

Ora 16.30

Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Ciclul “Mari interpreți români de muzică nouă”

Bianca Luigia Manoleanu – soprană

Remus Manoleanu – pian

Program:

Nicolae Coman- din ciclul “7 lieduri pe versuri de Miquel Marti i Pol”

I.Us proposo de compartir

II.Un sonet per a tu

Viorel Munteanu –Autoportret, din ciclul “Întoarceri la Blaga”

Horia Șurianu – două lieduri pe versuri de Mihai Eminescu

I.Prin nopți tăcute

II.Peste vârfuri

Darie Nemeş Bota-Ciclul Lu-Mi-Dumpe versuri de Răzvan Ropotan

Theodor Grigoriu – din Ciclul Dincolo de tăcere – duhul câmpiei

11 Haikai (Şerban Codrin)nr. 7, 11

Valentin Gheorghiu -două lieduri pe versuri de Tudor Arghezi

I.Miez de noapte

II.Transfigurare

Luciano Berio- din ciclul “Quattro Canzoni popolari”

I.Avendo gran Dio

II.Ballo

***

Ned Rorem Ariel – Five poems

I.Words

II.Poppies in July

III.The Hanging Man

IV.Poppies in October

V.Lady Lazarus

Anton Dogaru-două lieduri pe versuri de Ana Blandiana

I.Mi-e somn

II.Fără mișcare,

Willard Somers Elliot-Tears, Idle, Tears

 

Ora 19.00    

Sala “Mihail Jora” a  Societății Române de Radiodifuziune

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

Partea I

Corul de camera Preludiu

Dirijor: Voicu Enăchescu

Program:

Paul Constantinescu – Rugăciunea inimii

Martian Negrea – Psalmul 123

Livia Teodorescu Ciocănea – Orationes Aliquot Sanctae Brigittae

Dirijor – Gabriel Marica

Francis Poulenc – Rugăciune

John Woolrich – Far from home

Dirijor – Răzvan Rădos

Petru Stoianov – Basmul Trenului-Destin,pe versuri de N.D.Frumtelata

Dirijor – Luminița Guțanu

Felicia Donceanu – Între păsări, pe versuri de M.Eminescu

Grigore Cudalbu – Poveste dintr-un sat

Dirijor – Grigore Cudalbu

Richard Oschanitzky – Două colinde laice

Vasile Spătărelu –Către…, pe versuri de N.Stănescu

Corneliu Cezar – Flăcări și roți (fragmente)

 

Partea a IIa

Corul Academic Radio

Dirijor: Dan Mihai Goia

Program:

Elena Apostol – Odă sobei mele

Marcel Octav Costea – Kyrie din MissaTempus Adventus

La orgă – Simona Săndulescu-Popovici

Diana Vodă-Nuţeanu – Toccata–Vals

Christian Alexandru Petrescu – Laudatio

Valentin Gruescu – Taka–Modern Fugue

Felicia Donceanu – Ciocârlia

Adrian Enescu – Graffiti

La pian Carmen Săndulescu

Irina Odăgescu-Ţuţuianu – Tatăl nostru

Kirke Mechem (SUA)–Professor Nontroppo’s Music Dictionary

Solistă: Svetlana Sicencova

 

Ora 21.00

Studioul de Operă și Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Ansamblul SIMN 2014

Dirijor: Lucian Beschiu

Program:

Cristina Uruc – Farfalle pentru vioară și clarinet

Diana Gheorghiu – Mandukya III.Opposites, pentru pian, vioară, clarinet și sunete preînregistrate

Alexandru Murariu–Trio pentru flaut, percuție și pian

Veronica Anghelescu–Sfârșitul copilăriei, pentru clarinet și percuție

Diana Simon – Trini(s)on, pentru septet

 

VINERI, 30.05.2014

Ora 9.00       

Sala “Dinu Lipatti” a Universității Naționale de Muzică din București

Simpozion

„Curente și tendințe în muzica românească și universală după 1990”

Coordonator: prof.univ.dr. Olguța Lupu

Intrarea este liberă

 

Ora 17.00

Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Ciclul “Formații camerale prestigioase”

Matei Ioachimescu – The Green Thing Ensemble

Ülkemin Akbas  – Cvartet pentru Green Thing (p.a.a)
Gerald Resch –Schleifen,pentru flaut, vioară, violoncel și pian
Federico Placidi – Time Capsule,  pentru vioară, violoncel și bandă
Cristian Lolea – Cvartet pentru Green Thing (p.a.a.)
Kajia Saariaho –Cendres, pentru flaut, violoncel și pian
Annie Gosfield – Cranks and Cactus needlespentru flaut, vioară, violoncel și pian
Călin Ioachimescu – Quartet pentru Green Thing (p.a.a)

 

Ora 19.00    

Sala “Mihail Jora“ a Societății Române de Radiodifuziune

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

OrchestraNațională Radio și Corul de copii Radio

Dirijor: Horia Andreescu

Maestru de cor: Voicu Popescu

Soliste:

Raluca Stratulat – vioară

Andreea Țimiraș – violoncel

Program:

Anatol Vieru – Dublul concert pentru vioară și violoncel

Adrian Iorgulescu – Simfonia a patra cu cor  (p.a.a.)

 

ORGANIZATORII ÎȘI REZERVĂ DREPTUL DE A ADUCE MODIFICARI ULTERIOARE PROGRAMULUI DE MAI SUS.

Pentru mai multe informaţii, vizitaţi:

www.simn2014.com

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s