Arhivele lunare: Mai 2014

Ediţie specială SIMN. Programul zilei de Joi, 29 mai 2014

Standard

SIMN-2014*

Ora 16.30

Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Ciclul “Mari interpreți români de muzică nouă”

Bianca Manoleanu – soprană

Remus Manoleanu – pian

Invitați:

Emil Vișenescu – clarinet

Gödri Orban – fagot

Program:

Nicolae Coman – din ciclul Şapte lieduri pe versuri de Miquel Marti i Pol

I.Us proposo de compartir

II.Un sonet per a tu

Viorel Munteanu – Autoportret, din Ciclul Întoarceri la Blaga

Horia Șurianu – Două lieduri pe versuri de Mihai Eminescu

I.Prin nopţi tăcute

II.Peste vârfuri

Costin Miereanu – din Ciclul „6 melodii“ pe versuri de Victoria Dragu

I.Nr. 5 – Potecile astea de lut

II. Nr.6 – Inima mea

Darie Nemeş Bota – Ciclul „Lu-Mi-Dum“ pe versuri de Răzvan Ropotan

Theodor Grigoriu – din Ciclul “11 Haikai. Dincolo de tăcere – duhul câmpiei” (nr. 7, 11)

Valentin Gheorghiu – Două lieduri pe versuri de Tudor Arghezi

I.Miez de noapte

II.Transfigurare

Luciano Berio – din Ciclul ”Quattro Canzoni popolari”

I.Avendo gran Dio

II.Ballo

***

Ned Rorem – Ariel – Five poems

I.Words

II.Poppies in July

III.The Hanging Man

IV.Poppies in October

V. Lady Lazarus

Anton Dogaru – Două lieduri pe versuri de Ana Blandiana

I.Mi-e somn

II.Fără mişcare

Willard Somers Elliot – Tears, Idle, Tears

*

Ora 19.00

Sala “Mihail Jora” a Societății Române de Radiodifuziune

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

Partea I

Corul de cameră Preludiu

Dirijor: Voicu Enăchescu

Program:

Paul Constantinescu – Rugăciunea inimii

Marțian Negrea – Psalmul 123

Livia Teodorescu – Ciocănea – Orationes Aliquot Sanctae Brigittae

Dirijor – Gabriel Marica

Francis Poulenc – Rugăciune

John Woolrich – Far from home

Dirijor – Răzvan Rădos

Petru Stoianov – „Basmul Trenului-Destin“ pe versuri de N.D.Frumtelata

Dirijor – Luminița Guțanu

Grigore Cudalbu – Poveste dintr-un sat

Dirijor – Grigore Cudalbu

Richard Oschanitzky – Două colinde laice

Vasile Spătărelu – “Către…” pe versuri de Nichita Stănescu

Corneliu Cezar – Flăcări și roți (fragmente)

Partea a II-a

Corul Academic Radio

Dirijor: Dan Mihai Goia

Program:

Elena Apostol – Odă sobei mele

Marcel Octav Costea – Kyrie din Missa Tempus Adventus

La orgă – Simona Săndulescu-Popovici

Diana Vodă-Nuţeanu – Toccata–Vals

Christian Alexandru Petrescu – Laudatio

Valentin Gruescu – Taka–Modern Fugue

Felicia Donceanu – Ciocârlia

Adrian Enescu – Graffiti

La pian – Carmen Săndulescu

Irina Odăgescu-Ţuţuianu – Tatăl nostru

Kirke Mechem (SUA)–Professor Nontroppo’s Music Dictionary

Solistă – Svetlana Sicencova

*

Ora 21.00

Studioul de Operă și Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Ansamblul SIMN 2014

Dirijor: Lucian Beschiu

Program:

Cristina Uruc – “Farfalle” pentru vioară și clarinet

Diana Gheorghiu – “Mandukya III.Opposites” pentru pian, vioară, clarinet și sunete preînregistrate

Alexandru Murariu – Trio pentru flaut, percuție și pian

Veronica Anghelescu – “Sfârșitul copilăriei” pentru clarinet și percuție

Diana Simon – “Trini(s)on” pentru septet

 

Ediţie specială SIMN 2014. Programul zilei de Miercuri, 28 mai 2014

Standard

SIMN-2014

MIERCURI, 28.05.2014

*

Ora 17.00

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Invitaţi de marcă”

Partea I

Gary Barnett – pian

Program:

Liviu Marinescu – Shadows

Violeta Dinescu – Schlachtfeld von Marathon

Martin Jaroszewicz – Laberinto

Mario Davidovsky – Synchronisms No. 6

Partea a II-a

Claudia Codreanu – mezzosoprană

La pian: Diana Vodă-Nuțeanu

Program:

Liana Alexandra – Diptic – două poeme pe versuri de Eugene van Itterbeek

  1. Poem pentru România
  2. Poem pentru Madona de la Neamț

Csiki Boldizsar – Mint sir az feher hattyu (Plânsetul lebedei albe) pe versuri populare

Nicolae Teodoreanu – Două lieduri pe versuri de Lucian Blaga

  1. Lacrima și raza
  2. Vei plânge mult, ori vei zâmbi?

Remus Georgescu – Două lieduri

  1. Amurg de toamnă” pe versuri de Lucian Blaga
  2. Argonautica” pe versuri de Radu Stanca

Gheorghe Costinescu – “Hand in hand two children went” pe versuri de Tudor Arghezi (traducere de Gheorghe Costinescu şi E. Hulick)

*

*

Ora 19.00

Sala “Mihail Jora“ a Societății Române de Radiodifuziune

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

Orchestra de Cameră Radio

Dirijor: Gheorghe Costin

Soliști:

Ladislau Csendes – vioară

Program:

Remus Georgescu – Concertul pentru orchestră de coarde

Ulpiu Vlad – “Flori de câmp” pentru cvartet și orchestră de coarde (p.a.r)

Soliști: cvartetul de coarde “Ravvivando”

Olga Berar – vioara I-a

Ciprian Oraveţ – vioara a II-a

Adrian Vasile – violă

Mircea Marian – violoncel

Cornel Țăranu – Yang & Yin

Dan Dediu – Nuferipentru vioară și orchestra de cameră (p.a.r)

În pauza concertului va avea loc un spectacol Multimedia

Foyerul Radio

Your Highness – instalaţie performativă cu mediu electronic de Irinel Anghel

Interpreţi:

Irinel Anghel – voce, performance Ana Costea, Raluca Roşu, Bogdan Drăganescu – performeri-dansatori

Creaţie costum: Raluca Ghideanu & Irinel Anghel

*

Ediţie specială SIMN. Programul zilei de Marţi, 27 mai 2014

Standard

SIMN-2014*

MARȚI, 27.05

Ora 17.00

Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Ciclul “Formații camerale prestigioase”

Cvartetul Delian

Adrian Pînzaru – vioară, Andreas Moscho – vioară, Aida-Carmen Soanea – violă, Romain Garioud – violoncel

Program:

Gabriel Iranyi – Cvartetul de coarde nr.5, „Ferne-Nähe, Verzweigungen, Splitter“ (p.a.a.)

Wilhelm Berger- Cvartetul de coarde op.24 nr.6

Hans Peter Türk – “Meditații” pe KV 241

Helmut Zapf – “Streichquartett No.1

*

*

Ora 19.30

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Orchestra Simfonică “Concerto” a Universității Naționale de Muzică din București

Dirijor: Bogdan Vodă

Program:

Liviu Glodeanu – “Studii” pentru orchestră

Christian W. Berger – “Fragmente dintr-un mozaic” op. 16 (p.a.r.)

Myriam Marbe – Serenata – Eine kleine Sonnenmusik

Bogdan Vodă – Ses voies incompréhensibles (p.a.a.)

Tiberiu Olah – Suita simfonică „Mihai Viteazul

 

Ediţie specială SIMN 2014. Programul zilei de luni, 26 mai 2014

Standard

SIMN-2014*

LUNI, 26.05

Ora 17.00

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Mari interpreți de muzica nouă”

Mihai Măniceanu – pian

Andrei Tănăsescu – pian

Program:

Radu Paladi – Rondo a Capriccio (M. Măniceanu)

Octavian Nemescu – Centrifuga (A. Tănăsescu)

Mihai Măniceanu – Preludio alfabetico e Toccata numerico  (M. Măniceanu)

György Ligeti – Monument for Two Pianos (A. Tănăsescu, M. Măniceanu)

Aurel Stroe – Sonata a III-a, “en palimpseste” (M. Măniceanu)

Nicolae Brânduș – Sonata pentru două piane (M. Măniceanu, A. Tănăsescu)

Andrei Tănăsescu – Evantai (A. Tănăsescu, M. Măniceanu)

*

*

Ora 19.00

Studioul de Operă și Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Formatii camerale prestigioase”

Atelierul de muzică contemporană „ARCHAEUS”

Dirijor: Liviu Dănceanu

Regizor: Daniel Prallea-Blaga

Anca Vartolomei – violoncel, Rodica Dănceanu – claviaturi, Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Serban Novac – fagot, Sorin Rotaru – percuţie, Marius Lacraru – vioară

Solişti:

Simona Jidveanu – soprană – (Ea)

Christian Alexandru Petrescu – tenor – (El)

Program:

Liviu Dănceanu – Unu Plus Minus Unu (operă de cameră în şapte tablouri pentru soprană, tenor şi ansamblu cameral)

  1. Sinrondofonia, op.148 – (Uvertura)
  2. Suiciacconata, op.149 – (Dimineaţa)
  3. Tocchabanerata, op.150 – (Femeia de gheaţă)
  4. Cantasonata, op.151 – (Amiaza)
  5. Peşfugarev, op.152 – (Celălalt mal)
  6. Varicercazioni, op.153 – (Seara)
  7. Finocturnal, op.154 – (Noaptea)

*

Ora 21.30

Studioul de Operă și Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Concerte experimentale”

ODD CONNECTIONS

Producător: Centrul de Muzica electroacustică si Multimedia al Universității Naționale de Muzică din București

Program:

Adrian Borza – Fractus – compoziție electronică

Maia Ciobanu – Das ist nicht ein Streichquartett ! – lucrare multimedia

DE CAELO remix – o fantezie electroacustică după o lucrare de Dan Dediu

Cătălin Crețu – Odd interactions – pentru percuție și live electronics

Interpretează Ansamblul opus.art:

Dan Alexandru – percuție, live electronics

Cătălin Crețu – live electronics

Invitat: Mihai Sergiu Rebac – clarinet

 

Ediţie specială SIMN 2014. Programul zilei de Duminică, 25 mai 2014

Standard

SIMN-2014

Ora 11.00

Colegiul Național de Muzică “George Enescu”

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Masterclass de muzică nouă susținut de Ansamblul MusicaViva

Andreea Butnaru – pian

Florin Mitrea – violoncel

 

Invitat:

Emil Vişenescu – clarinet

 

Program:

Felicia Donceanu – “O frunză de arțar” pentru vioară și pian

Robert Muczynski – Duo pentru flaute

George Balint – “Ra-ta-ta” pentru trompetă și pian

Sorin Lerescu – “Solitude” pentru vioară și pian

Howard Cowell – Trio pentru pian, vioară și violoncel

Gofredo Petrassi – „Dialogo angelico“ pentru două flaute

Arno Babageanian – Trio pentru pian, vioară și violoncel

Nino Rota – Trio pentru pian, clarinet și violoncel

Liviu Dănceanu – “Armeni op. 101” din ciclul “Exerciții de admirație”

 

Programul muzical va fi susținut de elevi ai Colegiului Național de Muzică “George Enescu” și studenți ai Universității Naționale de Muzică din București, alături de Andreea Butnaru și Florin Mitrea.

 *

Ora 17.00

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Mari interpreţi români de muzică nouă”

 

Ionuț Ștefănescu – flaut

Toru Takemitsu – Itinerant

Luciano Berio – Sequenza

Giacinto Scelsi-Quays

Philip Glass – Arabesque in memoriam

 

Alexandru Matei – percuție

Szegho Peter – Piesă de concert

Ștefan Niculescu – “Solo” pentru vibrafon și marimba

Dan Voiculescu – “Flori” pentru două toace

Iannis Xenakis – Rebonds

 

Emil Vișenescu – clarinet

Sorin Lerescu – Divertisment

Eugen Wendel – Claribior

J. Vilblerger – Diario

 

Mihai Murariu – “Vyshtma” pentru flaut, clarinet și percuție

 *

Ora 19.00

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Formații camerale prestigioase”

Ansamblul Profil

Dirijor: Tiberiu Soare

Director artistic: Dan Dediu

 

Ștefan Diaconu – flaut, Cosmin Sperneac – oboi, Emil Vișenescu – clarinet, Laurențiu Darie – fagot, Mihai Toth – trompetă, Sorin Lupașcu – corn, Florin Pane – trombon, Sorin Rotaru – percuție, Adriana Maier – pian, Diana Moș, Oana Vișenescu – vioară, Marian Movileanu – violă, Eugen Bogdan Popa – violoncel, Dinu Petrache – contrabas

 

Program:

Carmen Cârneci – “OMENS. Thesaurós” pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian și percuție

Marc Mellits – Platter of Discontent” pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, marimbă și pian

Mihaela Vosganian – „Symmetries” pentru ansamblu și sunete procesate

Thomas Beimel – „Bagatellen” pentru flaut, clarinet, fagot, trompetă, trombon, percuție, 2 viori, violă și violoncel (I. zeichen, II. sprechen, III. von zeit zu zeit)

Ștefan Niculescu – „Undecimum” pentru ansamblu

Ediţie specială SIMN 2014. Programul zilei de 24 mai 2014

Standard

SIMN-2014*

Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi

Ediţia a 24-a

24-30 Mai 2014

Eveniment desfășurat sub egida Ministerului Culturii

Bucureşti, Arad, Bacău, Cluj-Napoca, Iași, Pitești, Târgoviște, Târgu Mureș, Timișoara

Director Fondator

Acad. Ştefan Niculescu

Director Artistic

Dan Buciu

Director Executiv

Adrian Buciu

Manager General de Proiect

Cristina Uruc

Organizator

Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România

Co-organizatori

Muzeul Național „George Enescu”

Primăria Sectorului 1 Bucureşti

Co-producător

Societatea Română de Radiodifuziune

Parteneri principali

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

Orchestrele şi Corurile Radio România

Institutul Polonez Bucureşti

Forumul Cultural Austriac

Parteneri

Centrul de Muzică Electroacustică și Multimedia

Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română”

Hotel Lev Or

Filarmonica de Stat Arad

Filarmonica „Mihail Jora” din Bacău

Muzeul Național George Enescu” – Secția Dumitru și Alice Rosetti-Tescanu – George Enescu

Filarmonica “George Enescu” din București

Filarmonica de Stat „Transilvania” din Cluj-Napoca

Filarmonica „Moldova” din Iaşi

Filarmonica Pitești

Filarmonica de Stat Târgu Mureş

Filarmonica „Banatul” din Timişoara

Societatea Internațională de Studii Muzicale

Corala „Appasionato” – Târgovişte

Parteneri media

Radio România Muzical

Radio România Cultural

No. 14 plus minus – Contemporary Music Journal

Caiet program

Alice Tacu – redactare caiet program

Graphic design şi machetare

Daniel Uruc

Grup de lucru

Ana Achim – director general UCMR-ADA

Ionelia Petcu, Maria Epuraş, Elena Apostol, Eugenia Câlţia

Mariana Barbu, Veronica Anghelescu

Cristina Liliana Andrei – manager Muzeul George Enescu

Ioana Gosav, Carmen Cârneci

Tipografia

Kreative Plus SRL

*

SÂMBĂTĂ, 24.05.2014

Ora 11.30

Ateneul Român

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Orchestra “Universitaria” a Universității Naționale de Muzică din București

Dirijor: Jin Wang

Solist: Octavian Moldovean – flaut

Coordonator orchestră: Alexandru Ganea

Program:

Sebastian Androne – Erebos

Dumitru Capoianu – Variațiuni cinematografice

pauză

Doina Rotaru – Concertul nr. 1 pentru flaut, 13 instrumente de coarde și percuție 

Jin Wang – Concerto for the Young Orchestra

  1. Theme and Variation
  2. Song Without Words
  3. Techno and Fugue

**

*

Ora 17.00

Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Ciclul “Invitați de marcă”

Lilianna Załesinska – mezzosoprană

Mihai Murariu – pian

Program:

Paweł Szymański – Drei Lieder nach Trakl

Pascal Bentoiu – Două cântece din ciclul Cinci cântece pe versuri de Nina Cassian, op. 11

  1. Poetul și marea
  2. Obârșii

Andrzej Panufnik – Two vocalises din Hommage a Chopin

George Balint – “De Hebdomadibus” pentru mezzosoprană și pian

Alicja Gronau – „Zwei selbstverfasste Lieder“ pentru mezzosoprană și pian (Das BadauernDas Schmerz)

Concert realizat cu sprijinul Institutului Polonez București

*

Ora 20.00

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Invitați de marcă”

Ansamblul AdHOC

Dirijor: Matei Pop

Director Artistic: Adrian Pop

Boroka Pöllnitz – flautAdrian Cioban – oboi, Răzvan Poptean – clarinet, Victor Tobac – clarinet bas, Rafael Butaru – vioară, Diana Man – vioară, Ovidiu Costea – violă, Vlad Rațiu – violoncel, Raul Lenart – contrabas, Eva Butean – pian, Ioan Dărăban – percuţie

Cu participarea cvartetului de coarde “Opera Quartet”

Rafael Butaru – vioara I, Diana Man – vioara a II-a, Ovidiu Costea – violă, Vlad Rațiu – violoncel

Program:

György Selmeczi – Septuor

  1. Liaisons dangereuses
  2. Les Adieux
  3. Rondeau bulesque

Valentin Timaru – Sonata pentru oboi solo

Daniel Matej – NICE

Vasile Herman – Grafica musicale per pinoforte

György Kurtág – Six moments musicaux op. 44 (Opera Quartet)

  1. Invocation (un fragment)
  2. Footfalls
  3. Capriccio
  4. in memoriam György Sebök
  5. Rappel des oiseaux (Étude pour les Harmoniques) à Tabea Zimmermann
  6. Les Adieux (in Janaceks Manier)

Adrian Pop – Polifonii (First „Orient Express” Official Arrival at Victoria Station, London)

Corneliu Dan Georgescu – Sub signum harmoniae