Ediţie specială SIMN 2014. Programul zilei de Duminică, 25 mai 2014

Standard

SIMN-2014

Ora 11.00

Colegiul Național de Muzică “George Enescu”

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Masterclass de muzică nouă susținut de Ansamblul MusicaViva

Andreea Butnaru – pian

Florin Mitrea – violoncel

 

Invitat:

Emil Vişenescu – clarinet

 

Program:

Felicia Donceanu – “O frunză de arțar” pentru vioară și pian

Robert Muczynski – Duo pentru flaute

George Balint – “Ra-ta-ta” pentru trompetă și pian

Sorin Lerescu – “Solitude” pentru vioară și pian

Howard Cowell – Trio pentru pian, vioară și violoncel

Gofredo Petrassi – „Dialogo angelico“ pentru două flaute

Arno Babageanian – Trio pentru pian, vioară și violoncel

Nino Rota – Trio pentru pian, clarinet și violoncel

Liviu Dănceanu – “Armeni op. 101” din ciclul “Exerciții de admirație”

 

Programul muzical va fi susținut de elevi ai Colegiului Național de Muzică “George Enescu” și studenți ai Universității Naționale de Muzică din București, alături de Andreea Butnaru și Florin Mitrea.

 *

Ora 17.00

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Mari interpreţi români de muzică nouă”

 

Ionuț Ștefănescu – flaut

Toru Takemitsu – Itinerant

Luciano Berio – Sequenza

Giacinto Scelsi-Quays

Philip Glass – Arabesque in memoriam

 

Alexandru Matei – percuție

Szegho Peter – Piesă de concert

Ștefan Niculescu – “Solo” pentru vibrafon și marimba

Dan Voiculescu – “Flori” pentru două toace

Iannis Xenakis – Rebonds

 

Emil Vișenescu – clarinet

Sorin Lerescu – Divertisment

Eugen Wendel – Claribior

J. Vilblerger – Diario

 

Mihai Murariu – “Vyshtma” pentru flaut, clarinet și percuție

 *

Ora 19.00

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

Ciclul “Formații camerale prestigioase”

Ansamblul Profil

Dirijor: Tiberiu Soare

Director artistic: Dan Dediu

 

Ștefan Diaconu – flaut, Cosmin Sperneac – oboi, Emil Vișenescu – clarinet, Laurențiu Darie – fagot, Mihai Toth – trompetă, Sorin Lupașcu – corn, Florin Pane – trombon, Sorin Rotaru – percuție, Adriana Maier – pian, Diana Moș, Oana Vișenescu – vioară, Marian Movileanu – violă, Eugen Bogdan Popa – violoncel, Dinu Petrache – contrabas

 

Program:

Carmen Cârneci – “OMENS. Thesaurós” pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian și percuție

Marc Mellits – Platter of Discontent” pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, marimbă și pian

Mihaela Vosganian – „Symmetries” pentru ansamblu și sunete procesate

Thomas Beimel – „Bagatellen” pentru flaut, clarinet, fagot, trompetă, trombon, percuție, 2 viori, violă și violoncel (I. zeichen, II. sprechen, III. von zeit zu zeit)

Ștefan Niculescu – „Undecimum” pentru ansamblu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s