SIMN 2015

Standard

Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi

Ediţia a 25-a

22 – 29 Mai 2015

Eveniment desfășurat sub egida Ministerului Culturii

http://simn2015.com/

Director Fondator

Acad. Ştefan Niculescu

Director Artistic

Dan Buciu

Director Executiv

Adrian Buciu

Manager General de Proiect

Megumi Okuda

Organizator

Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România

 

EVENIMENTE DESFĂȘURATE ÎN BUCUREȘTI

 

VINERI, 22.05.2015

Ora 19.00 Ateneul Român

Sala Mare

Ciclul „Mari ansambluri de prestigiu național și internațional”

Orchestra Filarmonicii „George Enescu” din București

Dirijor: Camil Marinescu

Soliști: Marin Cazacu – violoncel

Mirel Iancovici – violoncel

Program:

Ştefan Niculescu – Ison II

Witold Lutosławski – Concertul pentru orchestră

Anatol Vieru – Concertul pentru două violoncele

Costin Miereanu – NN

Concert desfășurat cu sprijinul Institutului Polonez București

 

 

SÂMBĂTĂ, 23.05.2015

Ora 11.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala George Enescu

Ciclul „Mari interpreți români de muzică nouă”

Ion Bogdan Ștefănescu– flaut

Program:

Violeta Dinescu – Flutes Play

Ysang Yun – Salomo

Yoshihisa Taira – Cadenza I

Vasile Herman – Akes Samenos

Toshio Hosokaua – Vertical song 1

 

Emil Vişenescu – clarinet

Program:

Luciano Berio- Lied

Dubravko Detoni– 11 per 1 in 1

Doina Rotaru- Fum

Giacinto Scelsi- Pregheria per un Ombra

Adrian Enescu- 10-der pentru clarinet și violă

Invitat: Oana Spânu-Vișenescu  – violă

Alexandru Matei – percuție

Program:

Tiberiu Olah – Incontri spaziali

Elliott Carter – March

Joji Yuasa – Interpenetration 2

Mihai Măniceanu – Lucrare pentru flaut, clarinet și percuție

 

Ora 17.00 Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Aula

Ciclul “Mari interpreți români de muzică nouă”

Bianca Manoleanu – soprană

Remus Manoleanu – pian

Invitați speciali:

Valentin Gheorghiu – pian

George Emil Crăsnaru– bas

Program:

Adrian Pop –Ciclul Fünf Liebeslider

Ede Tereny – Ciclul Carmina Bianca

Valentin Gheorghiu – Două cântece pe versuri de Tudor Arghezi

Pascal Bentoiu – Gelozie pe versuri de George Topârceanu

Kurt Fiebig – Două lieduri pe versuri de Irma Brandes

Christopher Fox – Două cântece din ciclul Louisiana

Joseph Pehrson – Lewis Carroll Song

Ronald Perera –Ciclul Sleep Now pe versuri de James Joyce

 

Ora 17.30 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala George Enescu

Ciclul “Formații camerale prestigioase”

Ansamblul Profil

Dirijor: Tiberiu Soare

Program:

Cornel Ţăranu – Epifanii

Myriam Marbe – Trommelbass

Ştefan Niculescu – Sequentia

Aurel Stroe – În vis desfacem timpurile suprapuse

Alexandr Radvilovici – Musica lugubre

Thomas Beimel – Aria pentru vioară, violoncel și pian

 

DUMINICĂ, 24.05.2015

Ora 10.00 Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” din Bucureşti

Sala de Festivități

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Florin Mitrea – violoncel

Andreea Butnaru – pian

Masterclass de muzică nouă

Doru Popovici – Codex

Program susținut de elevii și de orchestra Colegiului Național de Muzică George Enescu

Ansamblul pAs cLassique

Dirijor: Mircea Pădurariu

Solistă: Megumi Okuda

Program:

NN – Lieduri Japoneze

Alexandru Sima – NN

Cristina Uruc – Flamenco sonata, aranjment pentru flaut, violoncel și pian

 

Ora 17.30 Universitatea Națională de Muzică din București

Studioul de Operă și Multimedia

Ciclul „Concert experimental – Mediul electronic şi multimedia”

Cătălin Crețu și invitații săi

Cătălin Crețu – synthesizer, programming, live audio-video interaction

Dan Alexandru – percuție, live audio interaction

Eugen Bogdan Popa – violoncel

Daniel Stancu – performer

Constantin Basica – live transatlantic video interaction

Lucian Indre – inginer de sunet

Dan Bujor – light design

Program:

Gheorghe Costinescu – City Waves (a Portrait in Sound of New York)

Colaj de sunete electronice și concrete (1985, 2013)), versiune quadrofonică

Cătălin Crețu – Welcome!

Fantezie scenică pentru computer, sintetizator, percuție și video

Gheorghe Costinescu – Animated sounds

Animație video (2011) pe baza partiturii The Musical Seminar (1982)

Constantin Basica – From forms

O compoziție pentru violoncel, electronics și live video (2014)

Gheorghe Costinescu/Michel Gagné – Dots, lines and patches

Video de Michel Gagné (2013) după o compoziție electronică de Gheorghe Costinescu(1973)

Constantin Basica – Restore Failed with Errors

Video interactiv live transatlantic

Suntele care cad – variațiuni improvizatorice pe o instalație de Daniel Stancu

Acțiune scenică – p.a.a.

 

Ora 20.00 ARCUB

Sala Batistei ori Lipscani

Concert eveniment: „Muzica tradițională românească în chei contemporane”

Ansamblul Imago Mundi

Ansamblul ARCHAEUS

Program:

Mihaela Vosganian – NN

Liviu Dănceanu – NN

Cătălin Ștefănescu-Pătrașcu – NN

 

LUNI, 25.05.2015

Ora 17.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala George Enescu

Ciclul “Mari interpreți de muzică nouă”

Andrei Tănăsescu – pian

Mihai Măniceanu – pian

Program:

Gabriel Mălăncioiu – Latifa penru două piane
Remus Georgescu – Suita a II-a pentru pian

Improvizație

           Interludiu

           Toccata

Carmen Cârneci – Lichtung II pentru două piane
Theodor Grigoriu – Fragment din Columna modală

La pian: Andrei Tănăsescu
Vlad Maistorovici – transScent

La pian: Mihai Măniceanu
György Ligeti – Three Pieces for Two Pianos

Monument

Selbstportrait

Bewegung

Matthias Kranebitter – Nihilistic Studies 4-6 for piano and playback

La pian: Mihai Măniceanu
Andrei Tănăsescu – Das Dreyblatt pentru pian la 6 maini

Invitat: Verona Maier – pian

 

 

Ora 19.30 Catedrala „Sfântul Iosif” din București

Corala Appassionato

Dirijor: Florin Badea

Program:

Marcel Costea – Tatăl Nostru

Christian Petrescu – Kyrie Jesu Christe

Alexandru Pașcanu – Și altfel de variațiuni pe tema Chindiei

Giedrius Svilainis – Laudate Dominum

Lars Jansson / arr. Gunnar Eriksson – To the Mothers in Brazil

Cornelia Tăutu – Divertisment folcloric

Valentin Gruescu – Appassionato Sempre

George Hernandez – Rosas Pandan

Nicolae Teodoreanu – NN

 

MARȚI, 26.05.2015

Ora 16.30 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala George Enescu

Ciclul „Interpreți de marcă”

Partea I

Gary Barnett  – pian

Program:

Ştefan Niculescu – Tastenspiel

Morton Feldman – Piano Piece – to Philip Guston

Bruce Reiprich – Flowing Waters Caress Fallen Petal

George Crumb – Five Pieces for Piano

Paulo Chagas – Notturno

Liviu Marinescu – Bent

Partea a II-a

Claudia Codreanu – mezzosoprană

Diana Vodă Nuțeanu – pian

Program:

Veronica Anghelescu – Gest pe versuri de Ion Barbu

Dumitru Capoianu-Două lieduri pe versuri de George Topârceanu

Plouă

Vin țigăncile

Sorin Lerescu – Două lieduri pe versuri de GheorgheTomozei

O oră de iubire

Uitare

Livia Teodorescu-Ciocănea – S’amor non è … pe versuri de Francesco Petrarca

Menachem Zur-Gesang des Hundes pe versuri de Franz Kafka

Nicolae Coman –L’amor tal volta pe versuri de Miguel Marti i Pol

Nicolae Brânduș – Două lieduri pe versuri de Tudor Arghezi

Ruga mea e fără cuvinte

Nu-ți cer lucru prea cu neputință

 

Ora 19.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala George Enescu

Ciclul “Tineri muzicieni și muzica nouă”

Orchestra „Concerto” a UNMB, cor de fete și grup coral barbatesc ale UNMB

Dirijor: Bogdan Vodă

Maestru de cor: Ioan Golcea

Solist: NN – vioară

Program:

Christian Berger – Lucrare simfonică cu orgă

Bogdan Vodă – Concert pentru vioară și orchestră

Viorel Munteanu – Glasurile Putnei

Liviu Glodeanu – Suita pentru orchestră și cor de copii

 

 

MIERCURI, 27.05.2015

Ora 17.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala George Enescu

Ciclul „Tineri muzicieni și muzica nouă”

Ansamblul „SIMN2015”

Ioana Anastasiu – flaut,Mihai Pintenaru – clarinet, Sorin Rotaru – percuție, Raluca Stratulat – vioară,Andreea Țimiraș – violoncel

Dirijor: Alexandru Mija

Program:

Diana Simon – NN

Mihai Murariu – NN

Adina Sibianu – NN

Alexandru Murariu – NN

Șerban Marcu – NN

Cristian Bence-Muk – NN

Sebastian Androne – NN

 

Ora 19.00 Societatea Română de Radiodifuziune

Sala Mihail Jora

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

Orchestra de Cameră Radio

Dirijor: Gheorghe Costin

Soliști: Alexandru Matei – percuție

Mircea Marian – violoncel

Program:

Wolfgang Rihm – Erscheinung

A.Iorgulescu – Concert pentru percuție și orchesatră

George Balint – Istorie pentru orchestră de cameră

Ulpiu Vlad –Sonorități și Anemone II pentru violoncel și orchestră

Foyer-ul Sălii Mihail Jora

Irinel Anghel și invitații săi

Spectacol multimedia susținut în pauza concerului

 

 

JOI 28.05.2015

Ora 17.00 Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Aula

Ciclul „Oaspeți de marcă”

Barrie Webb –trombon

La pian: NN

Program:

Juhee Park – NN

Wolfgang Liebhart – NN

Elena Apostol – NN

Jonathan Harvey – NN

Ernst Kenek – NN

Stuart Greeenbaum – NN

 

 

Ora 19.00  Societatea Română de Radiodifuziune

Sala Mihail Jora

Ciclul “Ansambluri corale de prestigiu”

Corul Preludiu

Dirijor: Voicu Enăchescu

Adrian Pop –Apa

John Woolrich – Spring in summer

Diana Vodă Nuțeanu – O altă revedere pe versuri de Nicolae Labiș

Dan Pavelescu – Taina de cristal

Vasile Spătărelu – Către… pe versuri de Nichita Stănescu

Tudor Jarda – La casa di peste drum

Olguța Lupu – În joacă

Grigore Cudalbu – Lucruri stricate

Iuri Falik –Necunoscuta

Romuald Twardovsky – VospoiteGospodevi

 

VINERI, 29.05.2015

Ora 09.00 Universitatea Națională de Muzică din București

Sala Dinu Lipatti

Simpozion „Ştefan Niculescu”

Participanți:

Gary Barnett, Lavinia Coman, Sanda Hîrlav-Maistorovici, Olguţa Lupu, Liviu Marinescu, Adrian Mociulschi, Andrei Tănăsescu, Livia Teodorescu-Ciocănea și Joel Crotty

Lansare de carte și CD

Ion Bogdan Ștefănescu, Barrie Webb, Viorel Munteanu

 

Ora 17.00 Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Aula

Ciclul „Oaspeți de marcă”

Eric Lamb – flaut

Program:

Roland Freisitzer – New work

Jason Eckardt – Multiplicities pentru flaut solo

Alexander Wagendristel – Parasit op. 53

Corneliu Dan Georgescu – New piece

Brian Ferneyhough – Cassandra’s Dream Song

Eugen Wendel – Aulodie pentru flaut și electronics

 

Ora 19.00 Societatea Română de Radiodifuziune

Sala Mihail Jora

Ciclul “Mari ansambluri muzicale de renume național și internațional”

Orchestra Națională Radio

Dirijor: Adrian Morar

Soliste:

Raluca Stratulat – vioară

Andreea Țimiraș – violoncel

Program:SIMN 2015

Octavian Nemescu – NN

Dan Dediu – Concert pentru vioară, violoncel și orchestră

Marc Mellits – NN

Ștefan Niculescu – Simfonia a IVa

 

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s